Czy liposukcja ultradźwiękowa jest skuteczna?

0
1759

Liposukcja ultradźwiękowa jest zabiegiem, pozwalającym na utratę tłuszczu. Powoduje upłynnienie komórek tłuszczowych, przed ich usunięciem. Zabieg jest skuteczny, dzięki działaniu fal ultradźwiękowych. Celuje w konkretne komórki tłuszczowe. Ten rodzaj zabiegu kosmetycznego jest również znany jako liposukcja, wspomagana ultradźwiękami.

Jest najczęstszym rodzajem zabiegu estetycznego, wykonywanego w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest pozbycie się tłuszczu i wyrzeźbione ciało, a nie utrata wagi. Może usunąć tłuszcz z obszarów, które były trudne do usunięcia dzięki diecie i ćwiczeniom.

Jakie są korzyści?

Stosowana jest zamiast liposukcji z odsysaniem (SAL). Chociaż SAL jest najstarszą i najbardziej wypróbowaną wersją tego zabiegu, ma pewne ograniczenia, które liposukcja ultradźwiękowa stara się wypełnić. Do tych zalet możemy z pewnością zaliczyć:

  • bardziej precyzyjnie usuwa tłuszcz,
  • pozbywa się upartego, włóknistego tłuszczu lub „tłustych zwojów”,
  • zwiększa skurcze skóry,
  • zachowuje otaczające nerwy.

Nie powoduje też tak dużego zmęczenia u chirurga estetycznego, ponieważ upłynnia tłuszcz przed jego wyssaniem. Dzięki temu zapewnia lepsze wyniki.

Jakie są zagrożenia?

Podczas gdy liposukcja ultradźwiękowa jest bardziej precyzyjną formą tego zabiegu, ma też kilka wad. Po pierwsze istnieje większe ryzyko powstawania blizn w porównaniu do SAL. Możliwa jest też utrata skóry, otarcia brzuszne i uszkodzenia nerwów. Istnieje również ryzyko infekcji – podobnie jak w przypadku każdej innej operacji. Innym ryzykiem jest rozwój seromasów. Są to wypełnione płynem kieszenie, które mogą rozwinąć się tam, gdzie przeprowadzono liposukcję. Są wynikiem połączenia starej plazmy krwi i martwych komórek, wychodzących z lipoplastyki.

Kliniki medyczne nie zalecają przeprowadzenia takich zabieg u osób, z następującymi problemami:

  • osłabiony układ odpornościowy,
  • choroba wieńcowa,
  • cukrzyca,
  • zmniejszony przepływ krwi.

Czego możemy się spodziewać?

Profesjonalny chirurg przekaże nam wszelkie instrukcje przed zabiegiem. Podczas wizyty, musimy go powiadomić o wszystkich suplementach i lekach, jakie zażywamy. Prawdopodobnie przed zabiegiem będziemy musieli przestać zażywać leki, rozrzedzające krew, w tym Ibuprofen, na kilka dni przed zabiegiem.

Liposukcja ultradźwiękowa może być stosowana w następujących obszarach ciała:

  • brzuch,
  • plecy,
  • piersi,
  • pośladki,
  • nogi,
  • ramiona.

Większość zabiegów odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Możemy spodziewać się operacji w gabinecie lekarskim i powrotu do domu tego samego dnia. Jeśli chirurg wyznaczył duży obszar do liposukcji, może zlecić przeprowadzenie zabiegu w szpitalu.

W zależności od zasięgu, chirurg użyje znieczulenia miejscowego lub narkozy, w celu znieczulenia okolicy. Po znieczuleniu, chirurg włoży pręt do skóry, który wysyła fale ultradźwiękowe. Dzięki temu niszczy komórki tłuszczowe i skrapla je. Po procesie upłynnienia, tłuszcz jest usuwany za pomocą narzędzia ssącego, zwanego kaniulą.

Czas regeneracji i kiedy możemy spodziewać się wyników?

Czas regeneracji jest stosunkowo krótki w porównaniu do innych tego typu zabiegów. Jest to zwykle zabieg ambulatoryjny i możemy natychmiast po nim wrócić do domu, jeśli nie wystąpiły żadne skutki uboczne. Być może jednak będziemy musieli poświęcić kilka dni na odpoczynek od pracy lub szkoły.

Lekarz może zalecić nam umiarkowane ćwiczenia, np. spacery po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu. Dzięki temu zachowamy przepływ krwi, więc nie rozwiną się skrzepy. Jeśli wystąpiły obrzęki, powinniśmy nosić ubranie kompresyjne.

Musimy jednak pamiętać, że liposukcja nie rozwiąże problemu cellulitu. Jeśli jest to nasz cel, powinniśmy poszukać innych zabiegów. Powinniśmy przygotować się też na to, że pełne wyniki będziemy mogli zobaczyć nawet za kilka miesięcy. Jednak ten rodzaj zabiegu zapewnia jednocześnie najszybszy czas regeneracji w porównaniu do różnych podobnych zabiegów. Obrzęk i łagodne skutki uboczne zwykle ustępują po kilku tygodniach.

Czy jest efektywny?

Z medycznego punktu widzenia, liposukcja ultradźwiękami jest uważana za skuteczny sposób leczenia niechcianego tłuszczu. Raport z 2010 roku wykazał, że 80% z 609 osób było zadowolonych z wyników. Brano pod uwagę ogólną utratę tłuszczu i utrzymanie zdrowej wagi. Jednak autorzy tego badania jednocześnie zaznaczyli, że aż u 35% osób zaobserwowano w końcu powrót do wyjściowej wagi. Najwięcej korzyści zaobserwowano w pierwszym roku po zabiegu. Autorzy zalecają edukację w zakresie zdrowego stylu życia przed i po liposukcji, aby zapobiec niechcianemu przyrostowi masy ciała. Z drugiej strony lekarze nie zalecają żadnej liposukcji. Twierdzą, że lepsza będzie zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne. Ponadto, jeśli już zdecydujemy się na ten zabieg, lepiej mieć wcześniej normalną wagę. Wtedy zmniejszymy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dodatkowo wypracujemy zdrowe nawyki przed i po operacji.

Warto więc przeanalizować wszystkie za i przeciw przeprowadzeniu tego zabiegu. Powinniśmy zastanowić się, zanim podejmiemy ostateczną decyzją. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skonsultujmy się wcześniej z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here