Jak wymazać niemiłe wspomnienia… ze skóry? Laserowe usuwanie tatuażu

0
1326
Jak wymazać niemiłe wspomnienia... ze skóry? Laserowe usuwanie tatuażu

Tribale, imiona lub podobizny byłych partnerów, wzorki o wątpliwych walorach artystycznych – szpecą skórę i budzą niemiłe wspomnienia. Posiadacze niechcianych tatuaży próbują je ukrywać na różne sposoby, ale nie zawsze jest to skuteczne. Dużo lepiej byłoby się po prostu pozbyć wstydliwych „błędów młodości”. Jest to możliwe za sprawą laserowego usuwania tatuażu, ale uwaga – nie wszystkie lasery są w stanie całkowicie usunąć permanentny rysunek ze skóry. Jaki laser wybrać, aby zabieg był efektywny? Podpowiadamy.

Laser pikosekundowy – najwyższa skuteczność

Jak się pozbyć tatuażu raz na zawsze? Najwyższą skuteczność w usuwaniu tatuażu osiągają lasery pikosekundowe. Dlaczego tylko te urządzenia są naprawdę skuteczne? Laserowe usuwanie tatuażu polega na rozbijaniu dużych cząsteczek barwnika na coraz mniejsze. Niestety lasery nanosekundowe, starszego typu, nie radziły sobie z usuwaniem najmniejszych cząsteczek. Tatuaże poddawane działaniu tego typu urządzeń są nie tyle usuwane, co rozjaśniane. Dopiero technologia pikosekundowa poradziła sobie z całkowitym usuwaniem pigmentu ze skóry – niezależnie od koloru, lokalizacji i intensywności tatuażu. 

Jak działa laser pikosekundowy? Impuls pikosekundowy trwa zaledwie 10-12 sekundy, czyli jedną miliardową sekundy, a więc aż tysiąc razy krócej niż impuls nanosekundowy. Aplikacja energii w tak krótkim czasie wywołuje zjawisko fotomechaniczne, niszczące barwnik. Przykładem urządzenia pikosekundowego jest laser Cutera Enlighten, używany przez specjalistów z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie. Wyróżnia się on zastosowaniem aż trzech różnych długości fali, które pozwalają na różną głębokość penetracji skóry. Dzięki temu laser jest w stanie całkowicie zniszczyć różne kolory barwnika, w stosunkowo krótkim czasie, nie pozostawiając blizn.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu składa się z następujących etapów:

  1. dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry,
  2. opcjonalnie znieczulenie skóry pacjenta żelem z tetrakainą (w przypadku odczuwania niskiego progu bólu),
  3. przyłożenie głowicy lasera do skóry i aplikacja wielu ultrakrótkich impulsów,
  4. po zakończeniu sesji aplikacja kremu łagodzącego i ochronnego.

Liczba zabiegów oraz ich częstotliwość zależy od ilości, głębokości oraz rodzaju tuszu zastosowanego do wykonania tatuażu. Najczęściej przeprowadza się kilka zabiegów w odstępach co 6-8 tygodni. Pod warunkiem zastosowania lasera pikosekundowego, zabieg nie powinien powodować blizn ani przebarwień. Częstym objawem po zabiegu są niewielkie obrzęki i zaczerwienienia skóry, które ustępują po 2-10 dniach. Czasem pojawiają się strupki, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym czy nieznaczne krwawienie. W nielicznych przypadkach przez kilka tygodni może utrzymywać się rumień.

Na pewno zastanawiasz się, czy laserowe usuwanie tatuażu jest bolesne. Otóż zastosowanie nowoczesnego lasera Cutera Enlighten sprawia, że ból jest minimalny i w większości przypadków nie jest nawet konieczne zastosowanie znieczulenia. Mimo że laser pikosekundowy istotnie skraca czas trwania terapii w porównaniu do starszych urządzeń. Usuwanie tatuażu bywa uciążliwe, ponieważ jest procesem długotrwałym, w przeciwieństwie do jego powstawania.

Jesteś posiadaczem niechlubnego tatuażu i chcesz się go pozbyć najbardziej efektywną metodą? Przeczytaj, jak się pozbyć tatuażu za pomocą lasera pikosekundowego: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/laser-cutera-enlighten-triplex-pico-nano-technologia-tatuaze-makijaz-permanentny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here