Mikrodermabrazja – jak często

0
1313

Jeśli zastanawiamy się nad mikrodermabrazją i tym, jak często można ją przeprowadzać, powinniśmy o to spytać specjalistę. Oczywiście uzależnione jest to od danej osoby, dlatego musimy porozmawiać z dermatologiem lub kosmetologiem o swoich potrzebach.

Czym jest mikrodermabrazja?

Jest to zabieg pielęgnacyjny, o którym być może już słyszałeś, szczególnie jeśli niedawno odwiedziłeś dermatologa. Podczas tej procedury, specjalista spryska naszą skórę drobnymi kryształkami za pomocą ręcznego urządzenia. Mają one złuszczać skórę, a ich intensywność można regulować w zależności od tego, ilu ich potrzebujemy. Zabieg ma na celu usunąć szorstką, uszkodzoną, zewnętrzną warstwę skóry i zastąpić ją zdrowszą i gładszą. Jest to nieinwazyjne leczenie, ale i tak możemy potrzebować czasu na regenerację.

Jak często należy stosować ten zabieg?

Ważnym krokiem w uzyskaniu rewelacyjnych wyników jest właściwe zrozumienie, jak często możemy przyjmować mikrodermabrazję. Plan leczenia może nie być dokładnie taki sam jak naszego przyjaciela czy rodzeństwa. W większości przypadków harmonogramów te powinny być mniej więcej podobne.

Na początku leczenia, co tydzień możemy mieć mikrodermabrazję. Wiele osób decyduje się się na takie rozwiązanie przez trzy tygodnie lub miesiąc, po czym rozdziela je dalej. Jeśli nasza skóra nie jest w stanie bardzo dobrze tolerować tych zabiegów, powinniśmy je rozdzielać. Jest to bowiem dość delikatna procedura, ale może mieć negatywny wpływ na bardzo wrażliwą skórę. Po pierwszym miesiącu cotygodniowych zabiegów prawdopodobnie będziemy chcieli przejść na plan leczenia raz na miesiąc. Prawdopodobnie będziemy musieli kontynuować leczenie przez co najmniej sześć miesięcy do roku, zanim zobaczymy wyniki, których chcemy. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby.

Negatywne skutki uboczne zbyt częstej mikrodermabrazji

Dzięki zabiegom mikrodermabrazji możemy naprawdę wiele osiągnąć. Jednak nie możemy przedobrzyć i zbyt często się jej poddawać. Chociaż możemy uwielbiać to, w jaki sposób nasza skóra wygląda po zabiegu, możemy zauważyć pewne negatywne skutki uboczne przy częstszej mikrodermabrazji. Dla każdego zbyt często może oznaczać coś innego. Może to być np. raz w tygodniu, dwa razy w miesiącu. Zwróćmy szczególną uwagę na następujące objawy, szczególnie jeśli dopiero co zaczęliśmy stosować mikrodermabrazję.

Możemy być bardziej podatni na uszkodzenia słoneczne. Im więcej zabiegów, tym bardziej wrażliwa staje się nasza skóra. Dotyczy to niemal każdego zewnętrznego czynnika, który może wpływać na zdrowie skóry, ale przede chodzi tutaj o słońce. Kiedy wychodzimy na słońce, po zabiegu mikrodermabrazji, prawdopodobieństwo poparzenia lub uszkodzenia przez promieniowanie UV jest o wiele większe. Im więcej zabiegów będzie u nas przeprowadzonych, tym bardziej ryzyko rośnie. Pamiętajmy o nałożeniu kremu przeciwsłonecznego za każdym razem, gdy będziemy przebywali na świeżym powietrzu dłużej niż przez kilka minut. I pamiętajmy, że nawet niewielkie uszkodzenia słoneczne mogą powodować wiele problemów skórnych.

Możemy więcej wyprysków trądzikowych. W niektórych przypadkach, jeśli jesteśmy bardziej podatni na trądzik, możemy zauważyć, że występuje on częściej, gdy zaczęliśmy leczenie mikrodermabrazją. Może to być szczególnie frustrujące, jeśli to właśnie trądzik jest jedną z chorób skórnych, której chcemy się pozbyć. Jeśli tak się stanie, porozmawiajmy o tym ze swoim dermatologiem. Może on zalecić skorzystanie z innego rodzaju zabiegu lub po prostu ograniczyć częstotliwość przeprowadzania zabiegów. To może być objaw tego, że skóra nie radzi sobie z tak często przeprowadzaną eksfoliacją i narażaniem.

Może wystąpić ciężka reakcja alergiczna. Niektóre osoby mogą w ten sposób zareagować na mikrodermabrazję. Jest to szczególnie powszechne u tych, którzy mają już wrażliwą skórę lub skłonną do alergii. Niektórzy pacjenci mogą mieć pokrzywkę lub swędzenie i zaczerwienienie po mikrodermabrazji. Jeśli tak się stanie, od razu poinformujmy o tym swojego dermatologa, ponieważ w większości przypadków będziemy musieli spróbować innego leczenia.

Możemy mieć blizny. W jednym z najgorszych możliwych scenariuszy, związanych z mikrodermabrazją, występuje ryzyko, że możemy mieć bliznę na twarzy po zbyt często przeprowadzanych zabiegach. Możemy zauważyć delikatne lub głębokie blizny, których wcześniej nie mieliśmy. Dzieje się tak najczęściej, gdy zabieg jest wykonywany przez niedoświadczonego kosmetologa lub zbyt często przeprowadzane zabiegi. Możemy odwrócić ten proces bliznowacenia dzięki innemu zabiegowi, ale o tym, który będzie dla nas odpowiedni, poinformuje tylko dermatolog.

Nasza skóra może się łuszczyć. Jest to powszechny efekt uboczny leczenia w dowolnym momencie, bez względu na częstotliwość. Zbyt często przeprowadzana mikrodermabrazja nie zapewni wystarczającego czasu regeneracji. W wyniku zbyt intensywnego łuszczenia skóry może powstać nawet blizna. Zazwyczaj należy wtedy odpowiednio pielęgnować skórę, zgodnie ze wskazówkami dermatologa i powstrzymywać się od zbyt częstych zabiegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here