Zabiegi na twarz naczynkową

0
1308

 

Uszkodzone  naczynia krwionośne – nazywane również „pajączkami” – pojawiają się, gdy są rozszerzone lub powiększone, tuż pod powierzchnią skóry. Powoduje to powstawanie małych, czerwonych linii, które rozchodzą się w  kształcie sieci. Mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na ciele, ale są bardziej powszechne na twarzy i nogach.

Chociaż nieszkodliwe, popękane naczynia krwionośne mogą stać się uciążliwe, jeśli sprawią, że poczujesz się mniej pewna siebie. Dobrą wiadomością jest to, że pajączki  są zwykle uleczalne. Najpierw musisz ustalić jednak przyczynę.

Jakie są przyczyny?

Niektórzy ludzie mają tendencję do rozwoju pajączków bardziej niż inni. Faktem jest, że popękane naczynia krwionośne mogą zdarzyć się każdemu, w każdym wieku, w tym dzieciom. Twoje czynniki ryzyka zależą od konkretnej przyczyny.

Istnieje wiele przyczyn popękanych naczyń krwionośnych na twarzy. Zaliczamy do nich:

Dziedziczność i genetyka. Z nieznanych przyczyn  pajączki mają tendencję do bycia genetycznym problemem. Indywidualne czynniki ryzyka również rosną wraz z wiekiem.

Ciąża. Zwiększenie stężenia hormonów estrogenowych podczas ciąży może prowadzić do popękania naczyń krwionośnych. Pajączki związane z ciążą leczą się same po porodzie. Zmiany skórne są powszechne w ciąży.

Trądzik różowaty. Ten typowy stan skóry prowadzi do nadmiernego zaczerwienienia. W przypadku rumieniowo-wielozyjnego trądziku różowatego często zdarzają się widoczne naczynia krwionośne.

Ekspozycja na słońce. Nadmierna ekspozycja na słońce może powiększać naczynia krwionośne. Jeśli pojawi się oparzenie słoneczne, górna warstwa skóry może się łuszczyć i tymczasowo sprawić, że niektóre naczynia krwionośne na twarzy będą bardziej widoczne.

Zmiany pogody. Gorąca pogoda zwiększa rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Środowiskowe lub chemiczne czynniki drażniące.

Spożycie alkoholu. Umiarkowane lub okazjonalne spożywanie alkoholu może spowodować, że problemem może być powiększenie się naczyń krwionośnych. Upijanie się i spożywanie ciężkiego alkoholu może ostatecznie prowadzić do pajączków.

Urazy. Drobne do znaczących obrażeń mogą prowadzić do siniaków. Z siniakami na twarzy może również być widoczne złamanie naczyń krwionośnych.

Wymioty lub kichanie. Nagły, skrajny nacisk na twoją twarz spowodowany gwałtownym kichnięciem lub wymiotami może rozerwać naczynia krwionośne w skórze.

Jak są diagnozowane?

Możemy zidentyfikować popękane naczynia krwionośne w domu, ale możemy rozważyć wizytę u swojego lekarza w celu potwierdzenia. Może  także wskazać właściwy kierunek leczenia. Jeśli masz liczne żyły pajączki, twój lekarz może zalecić leki na receptę lub rozwiązania opieki ambulatoryjnej.

W przypadku przyczyn leżących u podstaw schorzeń, takich jak trądzik różowaty, należy skontaktować się z lekarzem. W takich przypadkach leczenie  naczyń krwionośnych jest uzależnione od przyczyn leżących u ich podstaw.

Naturalne środki na naczynia krwionośne

Naturalne środki zaradcze są często pierwszą metodą leczenia osób, które próbują pozbyć się tego problem.. Jeśli nie masz nadwrażliwości na jakiekolwiek składniki, naturalne metody leczenia są zwykle wolne od poważnego ryzyka.

Wypróbuj te domowe środki na naczynia krwionośne:

Ocet jabłkowy

Ta powszechna podstawa w spiżarni może zmniejszyć wygląd pajączków poprzez zmniejszenie zaczerwienienia i innych powiązanych cech. Używaj octu zamiast codziennego toniku lub środka ściągającego, nakładając go wacikiem.

Kasztanowiec

Zioło to jest wykorzystywane do różnych dolegliwości skórnych. Niektórzy ludzie używają go dla poprawienia zdrowia żył. Jest dostępne jako suplement, miejscowe formy kasztanowca mogą być bezpieczniejsze w leczeniu pajączków. Poszukaj preparatów wykonanych tylko z kory i zastosuj je na swojej twarzy.

Umyj twarz wyłącznie ciepłą wodą

Ponieważ ciepło może powodować zerwanie naczyń krwionośnych, należy upewnić się, że unikasz gorącej wody. Weź ciepłe – nie gorące – kąpiele i prysznice. Upewnij się, że delikatnie myjesz twarz ciepłą wodą.

Leczenie popękanych naczyń krwionośnych

Kiedy naturalne środki zaradcze nie działają, może nadszedł czas, aby skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia rozwiązania medycznego dla pajączków. Wśród opcji są:

Retinoidy

Miejscowe kremy, szczególnie te z retinoidami, mogą pomóc zmniejszyć wygląd pajączków. Składniki te są używane przede wszystkim w trądziku i trądziku różowatym. Retinoidy działają poprzez usunięcie zewnętrznej warstwy skóry.

Laseroterapia

Używając silnego światła lasera, terapia ta powoduje całkowite zanikanie pajączków poprzez niszczenie słabo funkcjonującej żyły.

Intensywnie pulsujące światło

Zabieg ten wykorzystuje tę samą koncepcję co laseroterapia, ale ze światłem, które przenika do drugiej warstwy skóry, bez uszkodzenia górnej warstwy.

Skleroterapia

Ta terapia oparta na zastrzykach pomaga pająkom odchodzić w ciągu kilku tygodni. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje roztwór do zepsutych naczyń krwionośnych, co powoduje ich zamknięcie. W rezultacie twoja krew przekieruje się na naczynia, które nie są zauważalne.

W przypadku zabiegów laserowych i innych zabiegów ambulatoryjnych powinieneś pracować wyłącznie z wyszkolonym specjalistą licencyjnym. Efekty uboczne mogą obejmować zwiększone zaczerwienienie, swędzenie i blizny.

Czy można temu zapobiec?

Leczenie tego problemu może być dla wielu osób  priorytetem, należy wtedy rozważyć środki zapobiegawcze dla przyszłych pajączków. Jeśli obecnie trwa leczenie trądziku różowatego, trzymaj się planu i skontaktuj się z lekarzem, jeśli twoja skóra nie poprawi się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here