Foteliki samochodowe, czym się różnią od siebie? Który wybrać?

0
1102
dziecięcy fotel do samochodu

Każdy z nas wie, że aby przewozić dziecko w samochodzie, musimy posiadać odpowiedni do tego fotelik samochodowy. Głównym kryterium wyboru fotelika jest waga dziecka, natomiast kryterium dodatkowym jest wiek.

Rodzaje fotelików samochodowych

Foteliki 0 kg+, stworzone zostały dla niemowląt, których waga nie przekracza 13 kg. Taki fotelik zawsze powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja jest bezpieczna dla niemowlaka i chroni jego niewykształcone mięśnie szyi przed opadaniem główki, gdyby doszło do wypadku lub gwałtownego hamowania.

Większość fotelików tego rodzaju, jest wyposażona w dodatkową wkładkę redukcyjną. Jej zadaniem jest zmniejszenie powierzchni fotelika, a to ma wpływ na wygodę malucha i bezpieczeństwo.
Fotelik dla niemowlaków pełni też funkcję leżaka, nosidełka lub kołyski.

Foteliki 0-18 kg, 9-18 kg i 0-25 kg, od wieku dziecka zależy jak zamontujemy taki fotelik. Najlepiej żeby dziecko do 4 roku życia jeździło tyłem do kierunku jazdy, po osiągnięciu tego wieku, możemy zmienić kierunek na przód.

Montaż takiego fotelika odbywa się z wykorzystaniem trzypunktowych pasów samochodowych lub złączy Isofix. Regulacji podają się zarówno pasy trzypunktowe, jak i oparcie fotelika. Możemy ustawić pozycję siedzącą, jak i półleżącą.

Foteliki samochodowe dla dzieci

Foteliki 9-25 kg, większość fotelików tego typu montuje się przodem do kierunku jazdy. Na rynku są dostępne modele, które umożliwiają montaż w dwóch kierunkach. W tym foteliku dziecko jest przypinane pasami samochodowymi. Ważne jest, żeby wybierać modele, które mają możliwość regulacji oparcia, jak i zagłówka.

Foteliki 15-36 kg i 22-36 kg, przeznaczone są dla starszych dzieci. Maksymalnie do 12 roku życia. Fotelik tego rodzaju pozbawiony jest wewnętrznych pasów, dziecko przypina się tylko za pomocą pasów samochodowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy dla dziecka?

Głównym zadaniem fotelika samochodowego jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Bardzo ważne jest to, żeby fotelik wybrany przez nas, pasował do naszego samochodu. Foteliki samochodowe nie są niestety na tyle uniwersalne, żeby pasować do większości aut. Aby fotelik poprawnie spełniał swoje funkcje, musi być prawidłowo zamontowany. Wtedy mamy pewność, że dziecko będzie bezpieczne.

Przeczytaj też: http://miejscy.pl/bazy-do-fotelikow-samochodowych-jakie-sa-rodzaje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here