Jak się pozbyć kamienia nazębnego?

0
1180
jak się pozbyć kamienia nazębnego
fot. pixabay.com

Kamień nazębny może przysparzać nam wiele problemów. Po pierwsze wygląda bardzo nieestetycznie, a po drugie może również powodować choroby zębów oraz dziąseł, a nawet wypadanie zębów. Jak się go pozbyć? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/sposoby-na-pozbycie-sie-kamienia-nazebnego/

Kamień na zębach

Kamień nazębny stanowi mieszankę resztek pokarmy, które pozostają w jamie ustnej, a także soli mineralnych i bakterii. Najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie zębów oraz w przestrzeni pomiędzy nimi, a także wzdłuż linii dziąseł. Jest to twardy brązowo-żółty nalot, który im dłużej utrzymuje się na szkliwie zębów, tym mocniej je atakuje i naraża na powstawanie próchnicy.

Kamień nazębny może powodować nieświeży oddech, a także stany zapalne jamy ustnej. Dodatkowo odkładający się na zębach kamień może również negatywnie wpłynąć na estetykę jamy ustnej oraz stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, które powodują infekcje nie tylko zębów, ale również dziąseł.

Przyczyny powstawania

Do powstawania kamienia nazębnego przyczyniają się przede wszystkim nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi higieniczne jamy ustnej. W jamie ustnej znajdują się stałe bakterie, które czekają na nieusunięte resztki jedzenia, a dalej rozmnażają się i powodują nalot nazębny. Gdy zęby nie są odpowiednio czyszczone, wówczas nalot ten twardnieje i ściśle związuje się ze szkliwem, stając się trudnym do usunięcia.

Jak sobie radzić z kamieniem nazębnym?

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Możesz również spróbować domowych sposobów na jego usunięcie, jeśli nie chcesz udać się do dentysty. Wówczas powinnaś przygotować domową pastę do zębów, bez fluoru z wykorzystaniem octu jabłkowego, sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego.

Ocet jabłkowy działa przeciwpróchniczo natomiast soda oczyszczona w połączeniu z olejem kokosowym daje świetny środek antybakteryjny, który usuwa pozostałe resztki jedzenia, a także wybiela zęby. Używaj takiej pasty przez tydzień co najmniej raz na dzień.

Przeczytaj też: http://miejscy.pl/puder-do-wlosow-jak-go-uzywac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here