Kiedy konieczna jest operacja kręgosłupa?

0
884

Czy wiesz, że ponad 90% dorosłych Polaków odczuwa bóle pleców? Oczywiście nie zawsze taka dolegliwość jest oznaką wady postawy czy schorzenia, jakie rozwija się w obrębie kręgosłupa. Okazuje się jednak, że każdego roku diagnozuje się coraz więcej poważnych schorzeń, coraz częściej też dorośli pacjenci kierowani są na inwazyjne operacje.

Dlaczego konieczna jest operacja kręgosłupa?

Polacy nie dbają o własne zdrowie, a początkowe syndromy choroby najczęściej bagatelizują. Ból zagłuszają doraźnymi środkami przeciwbólowymi, a do specjalisty udają się dopiero wtedy, gdy stan kręgosłupa uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. To ogromny błąd, ponieważ czekanie na rozpoznanie schorzenia oraz wdrożenie leczenia w późnym, wysoce rozwiniętym już stadium zawsze wiąże się z kuracją inwazyjną. Nierzadko jest to niestety właśnie operacja chirurgiczna.

Winą obarcza się nie tylko lekkomyślność mieszkańców naszego kraju w zakresie dbania o własne zdrowie. „Kuleje” państwowa służba zdrowia, przez co kolejka oczekiwania do specjalisty wysłużą się do co najmniej kilku miesięcy, a nawet kilku lat. Tak niestety działa niejedna poradnia ortopedyczna. Warszawa wykazuje co prawda co najmniej kilka profesjonalnych placówek prywatnych, natomiast nie każdy region Polski może się takowymi pochwalić.

Pamiętajmy również, że schorzenia kręgosłupa, które wymagają leczenia, dają o sobie od razu znać. Niektóre rozwijają się bez żadnych objawów przez długie lata, by później doprowadzić w krótkim czasie do wręcz dramatycznych sytuacji – potwierdzają medycy, dla których miejscem wykonywania zawodowych obowiązków jest poradnia neurochirurgiczna. Warszawa nie odstaje pod tym względem od innych miast.

Profilaktyka zdrowotna kręgosłupa

Oczywiście zdarzają się nagłe urazy kręgosłupa, które wymagają operacji chirurgicznej, by pacjent mógł wrócić do pełnego zdrowia. W większości przypadków mówi się jednak o rozwijających się chorobach. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka prozdrowotna. Pamiętajmy, że wizyty u ortopedy nie są obowiązkowe i w związku z tym wiele osób je bagatelizuje. Wystarczy jednak odwiedzić tego specjalistę raz w roku, by móc reagować natychmiast, kiedy tylko choroba zacznie się rozwijać. To wtedy odnotowuje się najlepsze rokowania i możliwość szybkiego wyleczenia. To wtedy również daną chorobę niweluje się łagodnymi zabiegami, które z operacją chirurgiczną mają niewiele wspólnego. To najczęściej rehabilitacja, nieinwazyjne zabiegi laserowe, masaże czy gimnastyka korekcyjna. Stosowane regularnie i dobrane pod względem indywidualnych potrzeb pacjenta, dają doskonałe rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here