Badania prenatalne – jakie choroby wykryją?

0
1010
Badania prenatalne

Rutynowymi badaniami dla kobiet w ciąży są np. USG ginekologiczne czy pobieranie i morfologia krwi. Podczas całych tych dziewięciu miesięcy wykonywane są one wielokrotnie, u każdej przyszłej mamy. Inwazyjne badania prenatalne (np. amniopunkcja) nie są robione tak często, ze względu na potencjalne zagrożenia. Wykrywają jednak choroby, których rutynowe badania nie wykryją.

Badania prenatalne Katowice, badania prenatalne Kraków – jakie choroby wykryją? Badania prenatalne cena – ile może kosztować takie badanie i od czego zależy cena?

Amniopunkcja – jakie choroby wykryje?

Amniopunkcja to nakłucie i pobranie płynu owodniowego. Zaliczana jest do badań prenatalnych inwazyjnych, przez użycie igły. Może być to badanie niewygodne dla przyszłej mamy. Poza tym, istnieje niewielkie ryzyko poronienia, uszkodzenia łożyska czy zakażenia wewnątrzmacicznego. Głównie z tych powodów amniopunkcji za często się nie wykonuje.

Amniopunkcję powinny wykonać jednak kobiety, które urodziły już dziecko z wadami rozwojowymi, są w pierwszej ciąży stosunkowo późno (powyżej 35 roku życia), ojciec dziecka ma powyżej 55 lat, w rodzinie jest taki przypadek, niezbędne jest wykonanie testu na ojcostwo jeszcze w trakcie trwania ciąży lub lekarz zlecił wykonanie amniopunkcji. Niektóre kobiety, po prostu, boją się urodzić dziecko z wadą genetyczną i ten lęk je przytłacza. Wtedy również warto badanie wykonać, by spać spokojnie. Jest ryzyko powikłania, ale, nie zawsze te powikłania występują – wszystko może być w porządku po badaniu prenatalnym inwazyjnym.

Próbka płynu owodniowego może wykazać o wiele więcej, niż zwykłe USG. Zespół Downa, Pataua, zespół Edwardsa, zespół Turnera, Klinefeltera oraz mutacje genów powodujących choroby metaboliczne, jak na przykład mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a, rdzeniowy zanik mięśni, anemia sierpowata – te choroby jest w stanie wykryć badanie prenatalne inwazyjne. Powinno się je robić między 16 a 18 tygodniem ciąży. Powyżej 20 tygodnia ciąży jest już zbyt ryzykowne. Niestety, na wyniki czeka się zwykle przynajmniej miesiąc lub nawet więcej.

Badania prenatalne cena – od czego zależy?

Badania prenatalne to koszt od około 2100 złotych do 2600 złotych. Zależy to od miasta (w Warszawie badania są najdroższe, później są inne, duże miasta, jak badania prenatalne Katowice, badania prenatalne kraków) oraz od zakresu badania (im więcej wykrytych chorób i wad, tym droższe będzie badanie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here