Nawodnienie organizmu – dlaczego jest takie ważne? 

0
771
nawodnienie

Nawodnienie organizmu jest jedną z najważniejszych filarów zdrowego stylu życia. Woda stanowi niemal 70% składu naszego ciała i jest głównym środowiskiem wielu procesów biochemicznych. Zarówno odwodnienie, jak i przewodnienie organizmu może powodować złe samopoczucie oraz zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. W celu dostarczenia organizmowi odpowiednią ilość wody, należy przyjmować dziennie 1,5 – 2 l wody dziennie. Oczywiście picie nie jest jedynym sposobem na jej dostarczenie do organizmu. W jaki sposób nawadniać organizm? Jaka jest rola wody w organizmie? Jakie są przyczyny odwodnienia i przewodnienia? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-zadbac-o-nawodnienie-organizmu/ 

Jaką rolę odgrywa woda w organizmie? 

Woda jest głównym składnikiem krwi i odpowiada za przenoszenie związków odżywczych, hormonów, czynników krzepnięcia oraz komórek. Dodatkowo usprawnia procesy przyswajanie się związków odżywczych z przewodu pokarmowego. Woda w organizmie wpływa też na objętość krążącej krwi, tym samym reguluje ciśnienie oraz gospodarkę elektrolitowa i właściwe pH. Uczestniczy ona również w procesach trawiennych, usprawnia wypróżnianie oraz wspomaga pracę nerek i usuwa szkodliwe składniki wraz z moczem. Co więcej woda odpowiada za elastyczność tkanek skóry oraz cząsteczek, ścięgien i więzadeł. 

Jakie są przyczyny odwodnienia i przewodnienia organizmu? 

Odwodnienie jest to spadek wartości wody w organizmie. Sprzyja ono przyjmowaniu zbyt małej objętości płynów w ciągu dnia. Nadmierna utrata wody w organizmie powoduje czynniki takie jak: 

  • biegunki
  • wymioty
  • nadmierne oddawanie moczu
  • nadmierna potliwość, której towarzyszy wysoka temperatura otoczenia lub intensywny wysiłek fizyczny 

Za przewodnienie organizmu mogę odpowiadać czynniki takie jak przyjmowanie dużych ilości płynów oraz zaburzenia w schorzenia nerek, wątroby, niewydolności serca i zespół SIADH. 

W jaki sposób nawadniać organizm? 

W celu nawet nie nie organizmu najlepiej sprawdza się picie wody. Dobrze jest spożywać w ciągu dnia 1,5 – 2 l wody. Warto sięgać również po herbatki owocowe, soki, herbatę białą, zieloną lub czerwoną. W celu nawodnienia organizmu warto sięgać również po herbatki owocowe, soki, herbatę białą, zieloną lub czerwoną. W celu nawodnienia organizmu idealnie sprawdzam się produkty takie jak kefir, maślanka czy jogurt. 

Idealnym produktem nawadniającym co również izotoniki. Nie chodzi jednak o dostępne w sklepach napoje, które zawierają dużo cukru oraz syntetycznych barwników i dodatki, ale na przykład naturalny izotonik to tak jak woda kokosowa. Co więcej możemy samodzielnie w swoim domu wykonać izotonik, mieszając litr wody, dodając szczyptę soli, sok z cytryny oraz 4 płaskie łyżki miodu. 

Zobacz też: http://miejscy.pl/dieta-bezglutenowa-czy-kazdy-moze-ja-stosowac/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here