Typowe problemy z oczami

0
705
Typowe problemy z oczami

Zmysł wzroku odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Niestety, jak każdy narząd organizmu, podatny jest na różne choroby. Mogą one powodować zarówno pogorszenie się widzenia, jak i dyskomfort czy ból. Pewne schorzenia występują częściej, inne rzadziej. Przedstawiamy choroby oczu, które są najczęściej diagnozowane.

Najczęstsze choroby oczu

Problemy z oczami mogą być najróżniejsze. Oto lista najczęściej występujących schorzeń.

ZAPALENIE SPOJÓWKI to schorzenie wywołane reakcją alergiczną lub infekcją wirusową bądź grzybiczą. Objawia się zaczerwieniem spojówki. Oko może łzawić, swędzieć, puchnąć, a nawet produkować wydzielinę.

ALERGIE OCZU są odpowiedzią na kontakt oka z alergenem (np. pyłki, drobinki kurzu czy sierść zwierzęca). W efekcie oko jest zaczerwienione i obrzęknięte. Towarzyszy temu uczucie kłucia i pieczenia czy wrażenie piasku pod powiekami. Może pojawić się zamazane widzenie, a także katar, kaszel i ból głowy.

JĘCZMIEŃ, czyli bolesny guzek na powiece pojawia się na skutek zakażenia bakteryjnego. Na ogół ustępuje samoistnie.

JASKRA to termin określający grupę chorób oczu, które skutkują pogorszeniem, a nawet utratą wzroku. Niestety, zaistniałych zmian nie da się już cofnąć, ale odpowiednie leczenie może zatrzymać rozwój schorzenia.

ZAĆMA w większości przypadków występuje u osób starszych. Prowadzi ona do mętnego lub zamazanego widzenia.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA wynika z braku odpowiedniego nawilżenia oka. Skutkuje obrzęknięciem i zaczerwienieniem, wywołuje uczucie kłucia i pieczenia.

ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ dotyka najczęściej osoby starsze, powodując utratę centralnego pola widzenia.

Jak dbać o swoje oczy?

Nie wszystkim schorzeniom jesteśmy w stanie zapobiec. Niektóre z nich są wynikiem starzenia się organizmu lub obciążeń genetycznych. Warto jednak o swoje oczy dbać. W tym celu trzeba postawić na regularne badania profilaktyczne, zwłaszcza po 40 roku życia. Poza tym należy zatroszczyć się o higienę oczu, a także nie przemęczać narządu wzroku. Osoby, które noszą okulary i soczewki, powinny zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Warto sięgnąć po szkła wysokiej jakości. Polecić można soczewki Acuvue, które są wykonane z miękkich materiałów, zapewniając komfort noszenia. Soczewki Acuvue dobrać można do określonej wady lub choroby oczu (szczegóły na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu).

Mnóstwo osób boryka się z problemami i schorzeniami oczu. Wiele z nich da się wyleczyć, a wady – skorygować. Zawsze warto mieć na uwadze odpowiednią higienę oczu i profilaktykę. Regularnie wykonywane badania okulistyczne to najlepsze rozwiązanie, które w razie potrzeby pozwala na szybkie wdrożenie działań leczniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here