Usuwanie znamion skórnych

0
708
znamiona

Nieskazitelna skóra, wolna od trądziku, krwawych gąbek, pigmentu czy pieprzyków to marzenie wielu osób. W rzeczywistości jednak zazwyczaj wygląda to zupełnie inaczej. Każda skóra ma pewne cechy, czasem słabe, czasem wyraźnie widoczne.

Odpowiada za to wiele różnych czynników, w tym dziedziczenie genetyczne, skutki zwiększonego promieniowania UV czy indywidualny styl życia. Choroby tkanki można również rozpoznać jako cechę wizualną na skórze.

Jak usunąć znamiona skórne?

Usuwanie znamion skórnych dzięki nowoczesnym metodom obecnie daje dobre możliwości nieskomplikowanego usuwania wielu zmian skórnych. Resekcja znamion jest również jedną z procedur niskiego ryzyka.

Z reguły znamiona uważa się za nieszkodliwe dla zdrowia. Pigmentacja komórek zwykle rozwija się w młodym wieku, ale nowe znamiona (plamy wątrobowe, znamiona, plamy barwnikowe, znamiona barwnikowe) mogą również pojawić się w wieku dorosłym. Jeśli łagodne narośle zostaną usunięte przez dermatologa, wynika to przede wszystkim z kosmetycznie wskazanego życzenia pacjenta. W niektórych przypadkach, np. gdy pieprzyk znajduje się na skórze, usunięcie zapobiega otarciom narośli.

W przypadku podejrzenia złośliwej zmiany – ryzyko jest szczególnie duże u pacjentów z licznymi i nieregularnymi znamionami – zdecydowanie należy je usunąć.

Skalpel czy laser? Jak usuwa się zmiany skórne? Wiele łagodnych zmian skórnych, takich jak gąbki krwi, plamy starcze lub brodawki łojotokowe, jest idealnie usuwanych laserem. Leczenie laserowe oferuje rozwiązanie oszczędzające blizny z zazwyczaj krótkim czasem gojenia. Nowoczesne typy laserów penetrują obecnie głęboko osadzone zmiany i dają dobre rezultaty nawet przy leczeniu dużych powierzchni. Jednak w zależności od zakresu zmiany może być konieczne kilka sesji. Dodatkowo zabieg nie jest odpowiedni dla wszystkich zmian skórnych.

Guz można całkowicie usunąć w ramach zabiegu chirurgicznego. Podejrzane i wyraźnie złośliwe zmiany skórne oraz znamiona są zawsze leczone chirurgicznie, ponieważ tkanka jest następnie szczegółowo badana. Niemniej jednak można tu również zastosować podejście bardzo oszczędzające blizny.

Jeśli chodzi o zabieg chirurgiczny, wielu pacjentów myśli o skomplikowanych nacięciach i długich fazach gojenia ran. Jednak nie ma to już miejsca w przypadku większości chirurgicznych interwencji nowotworowych. Łagodne, jak i złośliwe zmiany skórne można zwykle usunąć w warunkach ambulatoryjnych i zamknąć cienkim szwem zgodnie z najwyższymi standardami estetycznymi. Usunięcie styczne, które często stosuje się do malowania powierzchniowego, jest jak małe otarcia, które można pokryć zwykłym tynkiem lub zagoić otwarte.

Niezależnie od metody leczenia, przez kilka tygodni należy unikać nadmiernego naświetlania promieniami UV, aż do całkowitego zagojenia. Twój lekarz wyjaśni dokładne zachowanie w zakresie pielęgnacji strupów i blizn podczas poprzedniej konsultacji.

Po usunięciu złośliwych zmian skórnych należy przeprowadzać regularne badania kontrolne.

Czy masz dodatkowe pytania dotyczące usuwania pieprzyków? Chętnie przyjmiemy Cię na osobistą rozmowę w naszych godzinach pracy. Umów się na wizytę wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here