Liposukcja brzucha

0
1490

Brzuch jest najczęstszym obszarem ciała, który może być leczony liposukcją, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ważnymi czynnikami, wpływającymi na sukces liposukcji brzusznej są: ilość i umiejscowienie tłuszczu w jamie brzusznej, historia przyrostu masy ciała i utraty wagi, historia ciąży i wiek i płeć pacjenta.

Czynniki, wpływające na liposukcję

Ostatnia ciąża ma tendencję do rozciągania mięśni brzucha i powoduje, że brzuch w pewnym stopniu się powiększa. Ta krzywizna mięśni ściany brzucha determinuje płaskość lub kształt brzucha po liposukcji. Niemniej jednak zdecydowana większość kobiet, która była w ciąży, jest ostatecznie bardzo zadowolona z wyników uzyskanych przez samą liposukcję i nie wymaga liposukcji skierowanej konkretnie na brzuch.

W czasie cesarki lub histerektomii wykonywane jest nacięcie w dolnej części brzucha. Powszechną, ale niepożądaną konsekwencją jest ciągłe wybrzuszanie tkanki podskórnej, tuż powyżej nacięcia. Liposukcja może z łatwością naprawić to irytujące zniekształcenie.

Wcześniejsza otyłość i następująca po niej utrata wagi powodują, że tłuszcz jest bardziej włóknisty. To sprawia, że w takim przypadku liposukcja jest trudniejsza.

Lokalizacja tłuszczu w jamie brzusznej jest ważnym czynnikiem w przewidywaniu sukcesu zabiegu. Tłuszcz brzuszny występuje na dwóch różnych poziomach: powierzchownym i głębokim. Powierzchowny tłuszcz znajduje się tuż pod skórą i nad mięśniami brzucha. Głęboki tłuszcz brzuszny znajduje się wewnątrz jamy brzusznej na jelitach. Niektórzy ludzie mają więcej głębokiego (jelitowego) tłuszczu niż tłuszczu podskórnego. Tłuszcz podskórny można usunąć za pomocą liposukcji. Natomiast tłuszczu jelitowego nie. Byłoby to bowiem zbyt niebezpieczne. Można go zmniejszyć jedynie dzięki utratę wagi. A jest to możliwe dzięki diecie i właściwym ćwiczeniom. Liposukcja nie może całego usunąć całego tłuszczu w jamie brzusznej. Większość pacjentów ma jednak więcej tłuszczu podskórnego niż jelitowego. Dlatego zauważą dobrą poprawę kosmetyczną, dzięki takiej liposukcji.

Pomyślna liposukcja

Sukces zabiegu można określić przez szczęście pacjenta i uzyskane wyniki. Ostatecznie opinia pacjenta o wynikach kosmetycznych zależy od wielu czynników, w tym oczekiwań pacjentów, przedoperacyjnych defektów kosmetycznych pacjenta i umiejętności technicznych, techniki chirurga. Wyniki nigdy nie są całkowicie przewidywalne.

Wiek pacjenta nie jest najważniejszym czynnikiem udanego zabiegu. Niektórzy z pacjentów miało nawet więcej niż 60 lat. Zdrowa, starsza kobieta może mieć mniejszą otyłość brzucha dzięki liposukcji, a jest to związane z niewielkim ryzykiem lub dyskomfortem.

Pacjentki mają miękki i mniej włóknisty tłuszcz niż mężczyźni, dlatego łatwiej jest u nich wykonać liposukcję.

 

Górna część brzucha

Górna część brzucha może się wydawać nieco pomarszczona po liposukcji. U starszych pacjentów ze zmniejszoną elastycznością skóry, w tej części brzucha występuje tendencja do pojawiania się skórki lub lekko pomarszczonej skórki. Co ciekawe, dolna część brzucha nie wydaje się być podatna na tego rodzaju poślizgową liposukcję.

Tłuszcz w górnej części brzucha jest zwykle mniejszym problemem niż w dolnej. Jeśli jednak taki tłuszcz nie zostanie odessany albo niedostatecznie zsynchronizowany, późniejszy przyrost masy ciała powiększy górną część brzucha i sprawi, że będzie wyglądał jeszcze grubiej.

Tłuszcz podskórny jest usuwany przez liposukcję lub wycięcie skalpelem. Następnie chirurg wycina duży kawałek skóry z podbrzusza tuż nad obszarem łonowym. Kolejny krok polega na napięciu mięśni brzucha za pomocą szwów. Wreszcie, duża rana, w miejscu, gdzie skóra brzucha została wycięta, jest zamykana za pomocą szwów.

Najczęściej pacjenci decydują się na tego rodzaju zabieg z dwóch powodów:

  • rozległe rozluźnienie lub rozchodzenie się mięśni brzucha i odbytu, po ciąży,
  • nadmiernie luźna skóra i nadmierne rozstępy.

Jeśli pacjent decyduje się na abdominoplastykę, zwykle bezpieczniej jest podzielić zabieg na dwie oddzielne procedury chirurgiczne. Na samy początku powinna być wykonywana liposukcja brzuszna. Następnie należy odczekać kilka miesięcy, by ocenić kosmetyczne wyniki procedury, zanim podejmiemy decyzję o wycięciu skóry brzucha. Zaskakującym aspektem stosowania tego dwustopniowego podejścia do abdominoplastyki jest wysoki stopień zadowolenia, jaki pacjenci uzyskują dzięki samej liposukcji. W rzeczywistości zdecydowana większość pacjentów jest tak zadowolona z wyników, że postanawiają zrezygnować z usuwania skóry.

Leczenie pooperacyjne

Po zabiegu można przyjmować leki przeciwbólowe. Rodzaj bólu jest podobny do bolesności mięśniowej i pieczenia, które odczuwamy po przepracowaniu się. Nasilenie bólu jest podobne do oparzenia słonecznego. Jest najbardziej intensywny, kiedy skóra brzucha jest zgięta lub gdy ją dotykamy. Dlatego najbardziej będzie nas boleć, gdy wchodzimy lub wychodzimy z samochodu, przewracamy się w łóżku albo siedzimy w fotelu. Minimalny dyskomfort możemy odczuwać podczas chodzenia lub siedzenia. Od 36 do 72 godzin po zabiegu, pacjenci odczuwają największy ból i dyskomfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here