Usuwanie blizn

0
638
Usuwanie blizn

Blizna jest skutkiem uszkodzenia skóry. Powstaje najczęściej wskutek skaleczeń, głębszych zadrapań, poparzeń, pogryzień, trądziku oraz na skutek operacji chirurgicznych. W wyniku uszkodzenia skóry właściwej w procesie regeneracji ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Tkanka ta często jest pogrubiała, a jej koloryt znacząco odbiega od reszty skóry.

Czy można usuwać blizny?

Dostępna obecnie technologia (głównie laser frakcyjny) pozwala na skuteczne usuwanie blizn różnego pochodzenia, o różnym kształcie i strukturze. To inwazyjna metoda usuwania blizn, do której niezbędna jest kwalifikacja lekarska.

Usuwanie blizn za pomocą lasera polega na skierowaniu wiązki światła w warstwę skóry właściwej, co wywołuje znaczący wzrost temperatury w jej wnętrzu oraz inicjuje proces automatycznej regeneracji. Odnowa skóry polega przede wszystkim na rozpoczęciu produkcji kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. Dzięki kolagenowi właśnie nasza skóra w młodości jest napięta i jędrna, a z wiekiem wiotczeje.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przede wszystkim przed zabiegiem laserowego usuwania blizn należy skonsultować się z lekarzem, który zakwalifikuje do zabiegu. Po zebraniu wywiadu medycznego obejrzy bliznę i podejmie decyzję o zastosowaniu lasera.

Może zdarzyć się tak, że przed zabiegiem lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań, jeśli nasz stan zdrowia będzie budził jakiekolwiek wątpliwości. Dotyczy to głównie parametrów krzepnięcia krwi oraz ciśnienia.

Zalecenia po zabiegu usuwania blizn

Usuwanie blizn ingeruje w najgłębszą warstwę skóry, dlatego bezpośrednio po zabiegu należy ją szczególnie chronić. Nie wolno korzystać z sauny czy gorących kąpieli, a miejsce po usunięciu blizny należy bezwzględnie chronić przed niekorzystnym działaniem promieni UV.

Usuwanie blizn generuje też konieczność odpowiedniego nawilżania skóry: od zewnątrz (poprzez stosowanie nawilżających i regenerujących kosmetyków) oraz od wewnątrz (poprzez picie odpowiedniej ilości dobrej wody mineralnej).

Po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia, unikać gwałtownego forsowania i ciężkich treningów sportowych. Warto pamiętać, że laserowe usuwanie blizn wymaga serii zabiegów, aby efekt był satysfakcjonujący.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here