Zabiegi kosmetyczne na twarz

0
1303

Zatrzymanie procesu starzenia się i wieczne życie było od zawsze ludzkim pragnieniem, poszukiwanym przez egipskich faraonów, chińskich cesarzy i poszukiwania Ponce de Leona Fontanny Młodości. W medycynie kosmetycznej opracowano szereg nieoperacyjnych procedur, które mogą maskować skutki ekspozycji na słońce i mijające lata. Procedury te wydają się zyskiwać na popularności w porównaniu do zabiegów chirurgicznych.

Podstawy botoksu

Dostępne są trzy różne formy toksyny botulinowej (Botox Cosmetic, Dysport i Xeomin) do wstrzykiwania mięśni twarzy. To białko bakteryjne czasowo paraliżuje mięsień, który otrzymał zastrzyk. Niektóre rodzaje zmarszczek, takie jak zmarszczki na czole i w kącikach oczu, zmniejszają się, jeśli wytwarzające je mięśnie nie mogą normalnie się kurczyć. Cienka igła i niewielka objętość toksyny minimalizują ból wstrzyknięcia.

Po wstrzyknięciu toksyny następuje stopniowa utrata kontroli mięśni, która zazwyczaj trwa do tygodnia, aby osiągnąć maksymalny efekt; obszary dotkniętej twarzy wydają się spokojne i nieskuteczne. Porażenie trwa około czterech miesięcy, więc pacjenci muszą otrzymywać zastrzyki w regularnych odstępach czasu w celu utrzymania efektu.

Podstawy peelingu chemicznego

Peelingi chemiczne wykorzystują różnorodne substancje do niszczenia skóry w celu złuszczania zewnętrznych warstw. Głębokość peelingu zależy od rodzaju substancji chemicznej, jej stężenia i czasu pozostawania na skórze. Kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy, kwas trichlorooctowy (TCA) i fenol to tylko niektóre z chemikaliów stosowanych w peelingach kosmetycznych. Następuje poprawa stanu skóry.

Łagodne peelingi mogą być powtarzane co kilka tygodni w celu uzyskania pożądanego efektu. Głębsze peelingi mogą powodować początkowy dyskomfort, a także obrzęk i strupy twarzy. Umiarkowane lub głębokie peelingi na twarzy można powtarzać w odstępach od sześciu do dwunastu miesięcy. Ważne jest, aby pacjenci wybrali lekarza, który ma duże doświadczenie z wybraną procedurą, ponieważ wyniki peelingów chemicznych są zależne od techniki. Lekarz będzie mógł wybrać najlepsze podejście do danego problemu kosmetycznego.

Podstawy mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja to procedura, w której kryształy krzemu (ziarenka piasku) są napędzane powietrzem na powierzchnię skóry, powodując niewielki stopień zapalenia. Minimalny obrzęk wywołany tą techniką może poprawić wygląd powierzchownych zmarszczek. Wyniki są skromne, tymczasowe i muszą być powtarzane w częstych odstępach czasu. Z drugiej strony jest niewiele efektów ubocznych.

Podrażnienie wywołane mikrodermabrazją początkowo wygląda jak oparzenie słoneczne i piecze  mocno, ale efekt ten ustępuje w ciągu jednego dnia. Konieczne może być wielokrotne leczenie.

Podstawy Thermage

Fale radiowe mogą poprawić wygląd skóry zniszczonej przez słońce. Uważa się, że albo zmiany wytwarzane przez bezpośrednie ogrzewanie kolagenu skóry powodują zaciśnięcie rozluźnionej skóry albo nową syntezę kolagenu po ogrzewaniu. Urządzenia (na przykład Thermage) wykorzystywane do generowania energii radiowej mogą wytwarzać wystarczającą ilość ciepła w skórze, ale pojedyncze leczenie to wszystko, co jest na ogół potrzebne.

Opadanie powiek jest jednym z problemów, którym często zajmuje się Thermage. Wyniki nie są widoczne aż do czterech do sześciu miesięcy po zabiegu, dlatego musimy się uzbroić w cierpliwość.

Laser

Idea lasera polega na ochronie zewnętrznych warstw skóry (naskórka), jednocześnie uszkadzając tylko głębszą skórę. Miejscowy środek znieczulający zmniejsza ból związany z procedurą. Warstwy powierzchniowe są zachowane, podczas gdy głębsze warstwy skóry wytrzymują uszkodzenia, powstawanie blizn jest mało prawdopodobne i powstaje nowy kolagen.

Jedną z zalet nieoperacyjnej terapii laserowej jest to, że nie wymaga znacznego urlopu od pracy lub codziennych czynności. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, ale szybko się poprawia. Większość ludzi przechodzi od czterech do sześciu zabiegów w ciągu kilku miesięcy.

Używanie laserów jest tylko jednym z wielu sposobów leczenia brązowych plamek lub łat, w tym „maski ciążowej” (melasma). Lekarz określi najlepsze leczenie w zależności od koloru skóry pacjenta, stopnia przebarwienia i ich doświadczenia.

Laser diodowy to technika, która pozwala na poprawę poprzez niszczenie gruczołów produkujących olej dla osób z ciężkim trądzikiem. Podobnie jak w laseroterapii, lasery diodowe przenikają poniżej powierzchniowej warstwy skóry, nie uszkadzając najbardziej zewnętrznej warstwy. Efekty uboczne są tymczasowe i obejmują zaczerwienienia i stany zapalne.

Laseroterapia diodowa na trądzik może wymagać kilku zabiegów.

Intensywne światło pulsacyjne (IPL)

Technologia intensywnego światła pulsującego (IPL) eksponuje nasze tkanki na szerokie spektrum (nie-laserowe) źródła światła, które wytwarzają ciepło wystarczające do zniszczenia barwnych cząsteczek, które mogą absorbować światło. W przypadku tkanek obejmuje to melaninę (pigment skóry) i hemoglobinę (pigment krwi). W przypadku prawidłowego stosowania na skórze dojrzałej lub zabarwionej, IPL może poprawić wygląd skóry.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here