Zabiegi z kwasami na twarz

0
1123

Słowo „kwas” wywołuje obrazy bulgoczących probówek i myśli o strasznych oparzeniach chemicznych. Ale gdy są stosowane we właściwych stężeniach, kwasy są w rzeczywistości jednymi z najbardziej korzystnych składników dostępnych w pielęgnacji skóry.

Są cudownym narzędziem do zwalczania trądziku, zmarszczek, plam starczych, blizn i nierównego koloru skóry. Ale przy tak wielu kwasach na rynku, może wydawać się przytłaczające, aby pamiętać, które z nich – i do czego – i które produkty kupić. Przede wszystkim musisz wiedzieć, od czego zacząć.

Najbardziej znany środek do czyszczenia trądziku

Kwas salicylowy istnieje już od dłuższego czasu. Jest dobrze znany ze swojej zdolności złuszczania skóry i utrzymywania czystych porów, co pomaga zmniejszyć trądzik. Znajdziesz go w surowicy i środkach czyszczących w stężeniu od 0,5 do 2 procent, a także w zabiegach punktowych do wyprysków.

Kwas salicylowy jest również stosowany w wyższych stężeniach jako środek złuszczający do leczenia trądziku, blizn potrądzikowych, melasmy, uszkodzeń słonecznych i plam starczych w klinikach dermatologicznych. Jest tak skuteczny, że jest stosowany w roztworach do usuwania brodawek i zmian skórnych, ale nadal jest bezpieczny w ciemnej karnacji pigmentowanej. Ponieważ jest on związany z aspiryną (kwasem acetylosalicylowym), ma również właściwości przeciwzapalne.

Fantastyczna broń przeciw starzeniu

Kwas glikolowy jest najpopularniejszym alfa-hydroksykwasem (AHA) stosowanym w pielęgnacji skóry. Pochodzi z trzciny cukrowej i jest najmniejszym AHA, więc jest najbardziej skuteczny w dostaniu się do skóry. Kwas glikolowy jest fantastycznym środkiem przeciwdziałającym starzeniu, który wydaje się robić to wszystko.

Jest bardzo skuteczny w złuszczaniu naskórka i redukcji drobnych linii, zapobieganiu trądzikowi, wyblakłym ciemniejszym plamom, zwiększaniu grubości skóry i wyrównaniu odcienia i tekstury skóry. Nic więc dziwnego, że znajdziesz je w wielu kultowych produktach do pielęgnacji skóry. Jest powszechnie spotykany w stężeniach poniżej 10 procent.

Podobnie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy jest również stosowany w peelingach do leczenia trądziku i pigmentacji, czasami w połączeniu z mikrodermabrazją. Jednak użycie kwasu glikolowego zwiększa wrażliwość na słońce nawet wtedy, gdy nie jest na skórze, więc musisz również użyć ochrony przeciwsłonecznej, aby zapobiec dodatkowemu uszkodzeniu słonecznemu.

Wygładzający środek złuszczający zapewnia równomierną skórę

Kwas migdałowy to inny alfa-hydroksykwas, który pochodzi z gorzkich migdałów. Podobnie jak kwas glikolowy, jest to środek złuszczający, który jest użyteczny w zapobieganiu trądzikowi, leczeniu uszkodzeń słonecznych i wyrównaniu pigmentacji.

Jednak ze względu na swoją większą strukturę cząsteczkową nie penetruje skóry tak głęboko, jak kwas glikolowy, dzięki czemu jest mniej drażniący dla skóry. Z tego powodu jest powszechnie polecany w tłuszczu zamiast kwasu glikolowego, szczególnie w przypadku skóry etnicznej, która jest bardziej podatna na pigmentację odbicia.  Powstaje oporność na określoną substancję z powodu jej nadmiernego użycia. Powoduje to, że substancja jest nie tylko nieskuteczna, ale często powoduje, że ma ona działanie odwrotne od zamierzonego.

Święty Graal, by pożegnać się z pryszczami

Kwas azelainowy był jednym z podstawowych sposobów zwalczania umiarkowanego trądziku przez ostatnie trzy dekady i znajduje się w wielu kremach na receptę. Utrzymuje pory w czystości, zabija bakterie i zmniejsza stan zapalny. Na ogół występuje w stężeniach od 15 do 20 procent w kremach, które są przeznaczone do nakładania na całą twarz, rano i wieczorem. Kwas azelainowy ma na ogół bardzo mało skutków ubocznych, ale u niektórych osób o bardzo wrażliwej skórze może powodować pieczenie, łuszczenie i zaczerwienienie.

Oprócz leczenia trądziku kwas azelainowy jest również środkiem rozjaśniającym skórę, który jest użyteczny w przypadku zanikających śladów po trądziku lub przebarwień pozapalnych. Jest często łączony z retinoidami jako łagodniejsza alternatywa dla hydrochinonu.

Rozjaśniający, wybielający

Kwas kojowy jest produkowany przez bakterie stosowane w fermentacji ryżu do produkcji sake. Jest popularnym składnikiem azjatyckich produktów do pielęgnacji skóry, dzięki swoim właściwościom wybielającym i przeciwstarzeniowym. (Wybielanie to określenie używane przez wiele azjatyckich marek do pielęgnacji skóry w celu zmniejszenia przebarwień i nierównego kolorytu skóry.)

Znajduje się w środkach czyszczących i surowicach w stężeniach od 1 do 4 procent. Niestety jest bardzo drażniący dla skóry – ale jest również bardzo skuteczny.

Siostra witaminy C

Ascorbic jest najczęstszą rozpuszczalną w wodzie postacią witaminy C i jest stosowany w pielęgnacji skóry dla jej działania przeciwstarzeniowego. Jest również stosowany jako substytut hydrochinonu w leczeniu melasmy. Kwas askorbinowy jest bardzo niestabilny w obecności tlenu i wody, więc jest powszechnie dostępny w bardziej stabilnych postaciach pod nazwą magnezowy fosforan askorbylu i kwas tetraizopalmitoilorbinowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here