Zabiegi na twarz na wiosnę

0
1148

Dla osób cierpiących na trądzik, których skóra stała się odporna na maści i leki, lub dla tych, którzy po prostu chcą wyeliminować codzienne problemy związane z terapią przeciwtrądzikową, terapia światłem niebieskim stała się popularnym sposobem leczenia. Systemy Blue Light Therapy, takie jak ClearLight® i BLU-U®, oferują terapię trądzikową, która jest delikatna i nieinwazyjna, gdy jest używana samodzielnie lub w ramach terapii fotodynamicznej.

Co to jest Terapia Niebieskim Światłem?

Zatwierdzono zastosowanie intensywnego, wąskopasmowego niebieskiego światła do leczenia łagodnego i umiarkowanego trądziku. To bezbolesne światło jest bezpieczne i nie wykorzystuje światła ultrafioletowego (UV) ani laserów. Kiedy światło niebieskie jest stosowane jako leczenie trądziku, zabija p. acnes, bakterie powodujące trądzik, które mogą tworzyć się w gruczołach łojowych i powodować przerwy. Leczenie światłem niebieskim można podawać samodzielnie, za pomocą kilku dostępnych systemów, takich jak ClearLight®, lub w połączeniu z miejscowym roztworem fotouczulającym w fotodynamicznej terapii światłem niebieskim do leczenia trądziku.

Jaka jest procedura niebieskiego światła?

Zabiegi naświetlania światłem niebieskim są stosunkowo szybkie i łatwe. Pacjenci siedzą lub leżą podczas leczenia, a źródło światła umieszcza się blisko twarzy na około 20 do 30 minut. Większość pacjentów nie odczuwa bólu ani dyskomfortu podczas ekspozycji na światło i może powrócić do normalnej rutyny natychmiast po sesji z niebieskim światłem w trądziku. Leczenie zazwyczaj powtarzane jest co tydzień przez kilka tygodni, aż do uzyskania optymalnych wyników. Niektórzy pacjenci odczuwają poprawę trądziku przez kilka miesięcy. Zaleca się jednak często zabiegi utrwalajace, aby utrzymać wyniki. Liczba zabiegów potrzebnych do osiągnięcia optymalnych wyników może być różna w zależności od ciężkości trądziku.

Pacjenci, którzy otrzymają fotodynamiczne leczenie światłem niebieskim, będą mieli również roztwór miejscowy Levulan® stosowany na skórę przez 15 do 60 minut przed ekspozycją na światło. Kiedy Levulan® jest stosowany przed niebieskim światłem leczenia trądziku, pacjenci spędzają tylko osiem do dziesięciu minut pod światłem, a wyniki są często wzmocnione. Sesje terapii fotodynamicznej z użyciem światła niebieskiego są zwykle rozmieszczone w odstępach dwutygodniowych, aby umożliwić pełne ukazanie się efektów sesji terapeutycznej.

Zagrożenia i zalety leczenia trądziku światłem niebieskim

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie trądziku światłem niebieskim jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą leczenia trądziku. Terapia światłem niebieskim celuje w gruczoły łojowe, a nie w otaczające tkanki, zabijając bakterie powodujące trądzik. Wielu pacjentów obserwuje znaczną poprawę w trądziku po 2-4 tygodniowych sesjach terapii światłem niebieskim.

Pacjenci poddawani terapii fotodynamicznej na niebiesko mają zwykle lepsze wyniki niż w przypadku terapii światłem niebieskim. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać obrzęk, zaczerwienienie, kłucie i pieczenie po leczeniu, a rzadko niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na środek światłouczulający Levulan®. Ważne jest, aby pamiętać, że ponieważ terapia fotodynamiczna jest stosunkowo nową metodą leczenia trądziku, długoterminowe wyniki i działania niepożądane nie zostały określone.

Koszt leczeniem trądziku niebieskim światłem

Koszt terapii trądzikiem niebieskim światłem waha się od 160 zł  za pojedyncze leczenie do około 3000 do 4500 zł za pełny pakiet terapeutyczny, w tym kilka cotygodniowych sesji.

Czy konieczne są wielokrotne zabiegi niebieskim światłem?

Zaleca się serię cotygodniowych zabiegów przez kilka tygodni, aby uzyskać optymalne rezultaty. Jednak ilość i częstotliwość zabiegów, które będziesz potrzebować, zależy od ciężkości trądziku i tego, jak dobrze reaguje na leczenie. Wielu pacjentów widzi wyniki od dwóch do czterech tygodniowych zabiegów. Aby utrzymać wyniki po wstępnej serii zabiegów, często zaleca się comiesięczne leczenie.

Systemy niebieskim światłem

Dostępnych jest kilka systemów do terapii światłem niebieskim i wszystkie one działają poprzez zapewnienie określonej częstotliwości światła, aby dotrzeć do bakterii wywołujących trądzik. Poniżej przedstawiono wspólne systemy świetlne stosowane w leczeniu trądziku: BLU-U®, ClearLight ™ i Omnilux ™.

System BLU-U® firmy Dusa

System oświetlenia fotodynamicznego BLU-U® Blue Light firmy DUSA Pharmaceuticals, Inc. jest idealne w leczeniu łagodnego i umiarkowanego trądziku. Jest to kompaktowe źródło światła z świetlówkami w kształcie litery U, zaprojektowanymi do równomiernego rozprowadzania niebieskiego światła na obszarze zabiegowym. System niebieskiego światła BLU-U® może być stosowany samodzielnie jako leczenie trądziku lub z roztworem Levulan® jako część fotodynamicznej terapii trądziku niebieskim światłem.

Lumenis ClearLight ™ Fototerapia

System fototerapii ClearLight ™ firmy Lumenis® został zatwierdzony p do stosowania w umiarkowanym trądziku. Używa intensywnego, wąskopasmowego niebieskiego światła, aby oczyścić skórę z trądziku, niszcząc bakterie. ClearLight ™ można również stosować do fotodynamicznej terapii trądziku, stosując roztwór Levulan® przez kilka minut przed leczeniem niebieskim światłem.

Omnilux blue ™ i Omnilux revive ™ Systems

Omnilux blue ™ jest podobny do innych systemów błękitnej terapii światłem; jednak system wykorzystuje diody LED (diody elektroluminescencyjne) zamiast świetlówek lub żarówek. Omnilux blue ™ może być stosowany z Omnilux revive ™, który emituje czerwone światło, w kombinacji terapii światłem niebieskim i czerwonym. Podczas leczenia, bakterie wywołujące trądzik są niszczone przez niebieskie światło, a czerwone światło zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie spowodowane przez zmiany trądzikowe. Oba systemy są stosowane naprzemiennie podczas leczenia, a optymalne wyniki są zwykle osiągane w ciągu czterech do ośmiu tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here